Projekt cicero

Cicero s malým cé je online generátor mouder. Používá tiskařský pseudo-text, který prohání překladačem. Zásadní výroky vybírají uživatelé stránky.

vysvětlíme to v rychlosti

princip

Jak víme, na počátku bylo Slovo. V našem případě slova historického Cicerona z knihy O nejvyšším dobru a zlu: „Nikdo nemiluje bolest samu, nevyhledává ji, ani ji nechce získat“, latinsky: „Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur“ atd. Z ní vznikly první výplňové tiskařské texty, známé jako „Lorem ipsum“. Tyto texty se používají k vyplnění grafiky a jejich účelem je, aby byly pro pozorovatele co nejméně rušivé. Používal se původně Ciceronův text, časem však došlo k jeho záměrnému komolení, neboť cílem bylo, abychom se mohli soustředit na grafiku, tedy aby text jevil co nejmenší známky smyslu.

Na tuto změť latiských slov, napodobující věty, existuje dnes mnoho online generátorů, které používají hlavně webdesigneři. My jsme si z nich vybrali jeden, který běží na stránce lipsum.com. Na stránkách těchto generátorů je samozřejmě mnohokrát zdůrazněno, že tento text nic neznamená. Co naplat, když z něj vezmete odstavec a dáte ho do google překladače, naskočí vám „Překládám z: latina-rozpoznáno“:

translator

To si může doma zkusit každý, říkáme tomu „cicero na koleni“. Program, který jsme vytvořili na cicero.blazni.cz, jen vyčišťuje stejný princip: Stránka si z lipsum.com líže 5-13 slov tiskařského textu a integrovaný google překladač (takový, jaký se používá k překladu webových stránek) je převádí z jakoby latiny do češtiny. Také se snažíme trochu odfiltrovat věty se zbytky latiny, ke kterým prostě má cicero tendenci sklouzávat.

Nejde tedy o žádný složitý algoritmus, ale o překladačem osmyslněný nesmysl. Překlad je totiž v zásadě totéž co interpretace, každý připisujeme věcem význam díky nějakému vlastnímu překladači. Co jiného je potom překladač, než univerzální nástroj k hledání významu.

moudro dne

Abychom podpořili pochopitelnost vět, zavedli jsme na stránce hlasování, díky kterému uživatelé každý den vyberou jednu z vygenerovaných. Máme tedy každý den smysluplnou českou větu, jakési „moudro dne“, která přes všechen svůj smysl vznikla bez autora.

Vítězné věty se následně automaticky publikují na facebooku projektu cicero ve formě memových obrázků. Chcete-li si prohlédnout nejlepší výroky, doporučujeme se podívat právě tam. Pevně věříme v jejich čím dál virálnější šíření.

cicerologie

Podobně jako rabbi Löw, stvořivší pražského golema, jsme si i my v zápětí položili otázku, co jsme to vytvořili. Pořádáme tedy čas od času přednášky (klub Paliárka, festival Kúra, Národní ústav duševního zdraví), kde se na umělou moudrost (novinku oproti dosavadní pouhé umělé inteligenci) díváme z různých úhlů. Zde je ukázka z přednášky P. Turečka.

robot

Marek Tulius je figurina oživená smartphonem. Podobně jako golem socha blýská očima, jsa napojená na kolektivní vědomí internetu. Nehýbe se, ale myslí a mluví. Zatím máme jen tento prototypální kus, který nabízíme k vystavení do prostor, jejichž akustika to umožňuje. Výroky zároveň může psát na monitor či na promítací plátno. Lze jej využít např. jako médium typu Delfské věštírny, ale také jako zdatného MC či frontmana, jak již dokázala skupina Astrální hlemýžď.

autoři

Za projektem stojí Jakub Jelínek (vývoj), Petr Tureček (cicerologie) a Blázni.cz. Autorem mouder je ovšem kolektivní pareidolické vědomí globální společnosti ve svém zrcadlení interpretující sebe sama.

merch

Cicero konkuruje populárním guruům na všech frontách. Máme moudra do kapsy, pohledy, záložky, nástěnný kalendář s moudrem na každý den. Pokud o ně máte zájem (popřípadě byste chtěli podpořit tuto údajně nesmyslnou činnost nějakou korunou), napište si o ně na [javascript protected email address].

pohledy